Kuklalar

OKUL ÖNCESİ ÇOCUKLARIMIZA BİRBİRİNDEN GÜZEL KUKLALAR 


Okul öncesi çocuklarının ve evdeki afacanların en sevdiği oyuncaklardan biri de kukladır.Gerek kendi kendilerine oynamada gerekse birlikte ufak bir tiyatro gösterisi yapmada çok işe yarar kuklalar.Kuklaların kendi içinde de çeşitleri vardır. 

-Kaşık kukla 
-Çomak kukla 
-Parmak kukla 
-Yüzlük kukla 
-El kuklası 
-Yürüyen parmak kuklası 
-İp kuklası vs. 


ÇOMAK KUKLA

Bir diğer kukla çeşidimiz de çomak kukladır.Kuklanın çomağı için elinizde bulunan bir çok şeyi kullanabilirsiniz.Ben yeğenimin eski beşiğinin sopalarını kullanmıştım:) Bazen bazı şeyleri değerlendirmek gerek :) İşte sizlere bir kaç örnek;
KAŞIK KUKLASI

Bu kukla çeşidini evde kullanmadığınız tahta kaşıklarınızı değerlendirmek hemde çocuğunuzla güzel vakit geçirmek için yapabilirsiniz.İşte sizlere birkaç örnekler :)

Kaşıkları boyamak için tahta boyası ya da guaj boya kullanabilirsiniz :) Yapacağınız hayvana ya da nesneye göre de renkli ya da simli evalar kullanabilirsiniz :)
Yapılışının görselli anlatımı;


PARMAK KUKLASI

Kukla çeşitleri içinde bana göre en tatlısı ve en sevimlileri parmak kuklalarıdır. Oynamasını da yapmasını da gerçekten çok severim ve eğlenirim. :) Ben yapımın genelde keçe kullanıyorum.Siz tercihinize göre polar ya da eva da kullanabilirsiniz :) Oynar gözler ise bence kuklalara ayrı bir hava katıyor :) Umarım yapar ve çok eğlenirsiniz :) İşte sizler için bir kaç örnek ;Kuklaları aynı zamanda el örgüsüyle de yapabilirsiniz :) 

EL KUKLASI

Bana göre el kuklasının en özel yanı çocuğunuza okuduğunuz kitap kahramanlarının el kuklasını yapıp okurken olayı canlandıra bilmek ve çocuğunuza hikayeyi yaşatabilmektir.Bunu diğer kuklalarla da yapabilirsiniz elbette ama inanın el kuklasıyla yaptığınız kadar mutluluk vermeyecektir :) Çocuğunuzla birlikte yapabilmeniz için size bir kaç örnek göstermek isterim :) ;
ELDİVEN KUKLA

Eski eldivenlerinizi çöpe mi atıyorsunuz? Artık atmayacaksınız.İşte sebebi :) ;

YÜRÜYEN PARMAK KUKLA

Bu kuklayı eva ya da mukavva gibi sert bir malzeme kullanarak yapmanız daha doğru olur :)


İşte bu kukla çeşitleri tam anlamıyla çocuğunuzla güzel zaman geçirmenize olanak sağlayacaktır :) Aynı zamanda anaokullarında uygulattığınızda da güzel bir kukla çalışması elde edebilirsiniz. Ayrıca çocukların psiko-motor gelişimini destekleyerek küçük kaslarının gelişimine fayda sağlamaktadırlar.

Şimdiden iyi eğlenceler dilerim :) Uygularsanız yorumlarınızı bekliyorum :):)

2 yorum:

  1. Çomak kukla da yaptığınız çalışma da hayvanların olduğu onların bi hikayesi var mı rica etsem çok acil öğrenmem lazım ����

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Maalesef elimde o kuklalara uygun bir hikaye yok ama başka sitelerden hikaye bulup uyarlama yapabilirsiniz,iyi çalışmalar :)

      Sil