21 Temmuz 2015 Salı

Çocuklarla Tatil Planı

Önceliğin kendi hayallerinizi desteklediği bir gidilecek yerler listesi hazırlayın. Destinasyonu belirledikten sonra size tüm yolculuk seçeneklerine ilişkin bilgi aktarabilecek kaynakları belirleyin. Günümüzde çocukları ile seyahate çıkmak isteyen ebeveynlerin plan yapmasını kolaylaştıracak sayısız öneri, turizm sektörü tarafından hazırlanmakta. Bu noktada şanslı olduğunuzu bilmenizde fayda var. Aile ve çocuklarına yönelik hizmet seçenekleri sunan firmalara odaklanın. Ve sizin için hazırladıkları seçeneklere bir göz atın.

Elbette ki sorun sadece seçim yapmak değil, asıl sorun onca seçenek arasından sizin için doğru olanı bulmak. Bütçe ve zaman anlamında altından kalkabileceğiniz, paranızın katili olmayacak bir yaz tatili planlaması yapmak için aşağıdaki soruların yanıtına ihtiyacınız olacak;
  • Sizi mutlu eden ve dinlenebileceğiniz alanlar neresi?
  • Bu alanlar çocuklarınız için gerekli donanıma sahip mi?
  • Ailenizin; güçlü ve zayıf olduğu yönler nelerdir?
  • Tüm aile bireylerinizin hayal ve gerçekleri birbiri ile uyumlu mu?
Bu soruların yanıtını bulmak tatil sürecinde karşılaşabileceğiniz sorunların azaltılması için önem taşır.


Ailecek tatil planlarken mutlaka yapmanız gereken bir diğer liste de gerçek bir tatil bütçesidir. Bütçeyi oluştururken planda olmayan harcamaları da detaylandırmakta ve taslak bütçeye ek olarak belirtmekte fayda var. Aksi durumda gerçekçilikten uzak bir bütçe, sizi daha sonraki yıllarda tatil düşüncesinden soğutmaya yeterde artar. Bütçe oluşturmak sadece ne kadar harcayacağınızı tespit etmek için değil ne kadar harcayabileceğinizi görmek için de önemlidir. Unutmayın her tatil de beklenmedik pek çok masraf sizleri beklemektedir.

Tek çocuklu ailelerin işi, çok çocuklu olanlara göre tatil noktasında çok daha kolaydır. Ama birden fazla çocuk söz konusuysa üstelik farklı yaş grupları da mevzu bahis ise o zaman tatil organizasyonunda “çoktan seçmeli” alternatiflere göz atmakta fayda var. Tüm çocukların yaş gruplarına uygun bir tatil seçimi yapmak, çocuklarınızın kendilerini takımın bir parçası olarak görmelerini ve dışlanmış hissetmemelerini sağlar. Bu arada sadece çocuklarınıza odaklanmamalı aynı zamanda kendi ihtiyaçlarınızı da belirlemelisiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder